Pan František

Panu Františkovi se v loňském roce jednoho dne život změnil o tři sta šedesát stupňů. Do té doby, i když oslavil 82. narozeniny, by mu zdraví a optimismus mohli závidět lidé mnohem mladších ročníků. V srpnu jej však jako blesk z čistého nebe zasáhla cévní mozková příhoda. Přes neprodlený převoz rychlou záchrannou službou a poskytnutou lékařskou péči způsobila tzv. mrtvička ochrnutí celé levé strany těla.

Obrovský šok a strach zažívala také manželka Helena. Stejně jako pan František doposud žila aktivním a energickým způsobem života, pracovala na částečný úvazek. Po celou dobu hospitalizace svého manžela zůstávala v kontaktu s ošetřujícím lékařem a stále se informovala o stavu pana Františka a prognóze dalšího vývoje. Ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že diagnóza způsobila trvalé následky a lékaři vyloučili zásadní zlepšení, se musela rozhodovat o jeho další péči. Strávili spolu více než šedesát let, a tak není divu, že si přála mít manžela doma. V nemocnici jí zdravotníci i sociální pracovnice poskytli podporu a informace, aby dokázala nastalé situaci vše uzpůsobit. Po konzultaci nejprve oslovila půjčovnu zdravotnických a kompenzačních pomůcek, kde dostala elektrické polohovací lůžko a toaletní židli. Na doporučení navázala kontakt s poradnou pro osoby pečující v rodinném prostředí o své blízké, kde sdílela svoji situaci a čerpala cenné rady. Vzápětí podala na úřadě práce žádost o příspěvek na péči. Ve chvíli, kdy byl pan František převezen do domácího prostředí, pak na doporučení poradny kontaktovala praktického lékaře a požádala jej, aby jí předepsal domácí ošetřovatelskou péči. Díky tomuto kroku navštěvovala pana Františka po dobu tří měsíců zdravotní sestra, která s ním rehabilitovala a do péče zasvětlila i jeho manželku. Protože si paní Helena chtěla udržet alespoň malý pracovní úvazek ve formě pár hodin v týdnu, později využila také pomoci terénní odlehčovací služby. Mohla tak od manžela odcházet s vědomím, že se mu dostává péče od zkušeného člověka.

Manželům se podařilo díky jejich neskutečné vůli, chuti do života a pomoci návazných služeb obtížnou situaci přijmout a naučit se v ní žít. Navzdory těžké zkoušky a jejím následkům spolu prožívají hezké chvíle.

VYHLEDAT SLUŽBY